מחשבון BMI – מה חשוב לדעת?

תוכן עניינים

מאור ראובני – מנהל תוכן אתר highlight לוגו

הצטרפו לדיוור!

רוצים להישאר מעודכנים בכל פעם שעולה מאמר חדש לאתר? הכי קל לעשות את זה דרך רשימת התפוצה שלנו! הצטרפו עכשיו בחינם:

כבר שנים רבות שמחשבון BMI נמצא בשימוש על ידי תזונאים רבים וקופות חולים שונות על מנת למדוד את היחס בין הגובה למשקל של האדם, ובכך להחליט האם הוא סובל מהשמנת יתר או לחילופין מתת משקל. אז מה הוא בעצם הBMI שלנו והאם אנחנו באמת צריכים לדעת אותו? 

 

מה הוא למעשה הBMI?
ככל שהעולם התקדם, כך גדל מספר האנשים שסובלים מהשמנה. הסיבה די ברורה – עלייה בכמויות האוכל המעובד, תרבות הבינג' שכולנו כנראה נעדיף לעשות מאשר לעסוק בפעילויות ספורטיביות, וכל מיני טכנולוגיות נוספות שלא מצריכות מאיתנו לעבוד קשה מדי ולשרוף בכך קלוריות, כמו מעליות או תחבורה ציבורית מתקדמת שמייתרת את הצורך ללכת ברגל. אנשים בכל רחבי העולם סובלים מעודף משקל בצורה כזו או אחרת, מה שיכול להוביל להרבה בעיות אחרות כמו בעיות במצב הבריאותי, הזדקנות מהירה, פגיעה בדימוי העצמי ועוד.
המטרה שלשמה הומצא מחשבון BMI הוא על מנת ליצור איזהשהיא דרך לפקח על השמנת היתר של האנשים ובכך להצליח בקלות יותר למגר את התופעה ולהמליץ לאנשים את התזונה שיכולה להתאים להם על מנת לשפר את בריאותם. החישוב של מספר הBMI של כלאדם הוא די פשוט: מחלקים את משקל הגוף של האדם בגובה שלו בריבוע. מי שלא מעוניין להתעסק במספרים יותר מדי, יכול למצוא מחשבון BMI, להכניס את הפרטים שלו ולקבל תוצאה מדויקת. 

 

איזה BMI צריך להיות לי?
הערכים של מספרי הBMI מתחלקים כך: 

  • BMI בדרגה של 18.5 ומטה: תת משקל
  • BMI בדרגה של 18.5-24.9: משקל תקין
  • BMI בדרגה של 25-29.9: עודף משקל
  • BMI בדרגה של 30-39.9: השמנה
  • BMI בדרגה של 40 ומעלה: השמנה חריפה 

 

ולמרות שזה מכומת למספרים פשוטים, חשוב לציין שחישוב BMI זה לא הכל. מחשבון BMI לא תמיד לוקח בחשבון מרכיבים נוספים שכלולים במשקל של אדם. כמו מבנה גוף, מסת השריר של האדם לעומת השומן ומצב בריאותי. אנשים אשר עוסקים בספורט בדרך כלל לא יקבלו תוצאה שקרובה למציאות משום שמשקל השריר שלהם תופס חלק מרכזי מהמשקל הכולל כך שייתכן שהם יקבלו תוצאה שלא בהכרח משקפת את המציאות. וגם בין ספורטאי לספורטאי מספר הBMI משתנה הרי שמבנה גוף של כדורגלן בהכרח יהיה שונה ממבנה גוף של מתאבק. 

 

 

 

אז מה חשוב לזכור? 

שימוש במחשבון BMI הוא כדאי ורצוי כאשר רוצים לקבל תמונת מצב כללית לגבי היחס בין המשקל שלנו לגבוה – אך הוא לא הפרמטר היחיד שיש לקחת בחשבון כאשר מודדים את עצמנו לבחינת המשקל. חשוב מאוד לקחת בחשבון את כל הפרמטרים של הגוף, החל מהגובה ועד לאחוז משקל השרירים בגוף שלנו לעומת משקל השומן – וכן, זה גם משהו שאפשר לבדוק. כל עוד נעזרים בדיאטנים או מאמנים מוסמכים, אפשר להגיע לתוצאות של הפחתה במשקל הגוף בצורה בריאה, שקולה והגיונית. להחליט החלטות על סמך מחשבון BMI בלבד, יכול להביא להבנה שגויה של צרכי הגוף ולפגוע בו לטווח הארוך. כמו בכל דבר בחיים, גם כאשר מדובר בירידה במשקל המפתח להצלחה הוא איזון, התמדה וסבלנות – והכי חשוב זה לא לתת למספרים להגדיר את הקצב או ההצלחו שלכם. 

 

לסיכום, מחשבון BMI יכולה לעזור לנו לקבל רעיון כללי לגבי המצב של הגוף שלנו על מנת שנדע כיצד לעזור לו ולשפר את בריאותנו בצורה המיטבית. אך המספר שנקבל בשימוש מחשבון הוא לא מדויק וחשוב לדעת לקחת אותו בעירבון מוגבל ולדאוג קודם כל לתחושה שלנו בגוף ורק אחר כך למספר שמופיע במחשבון או על המשקל.

מה דעתכם על הכתבה? שתפו איתנו!

הכתבות האחרונות שעלו לאתר
אודות highlight

highlight הינו מגזין תוכן ישראלי עשיר בתכנים איכותיים ובכתבות אקטואליות. כאן תוכלו ליהנות ממאמרים וכתבות עם גישה חופשית, לספוג רעיונות חדשים, לשתף אותנו בחוויות שלכם. המידע הכי מעניין בנושאים כמו אקטואליה, אופנה, כלכלה, עסקים, ספורט, מדע, תרבות, טיפוח ויופי, הומור ועוד! אז מה בא לכם לדעת היום?

 

מה מעניין אתכם?

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
דילוג לתוכן